First Church Leadership

Who Leads First Church of Crystal Lake?
A LOT of us….!

Here’s a listing of our decision-making teams
The majority of these teams are comprised of First Church members and participants who have been contacted by the Nominations and Leadership Development Team, recommended to the annual congregational meeting (Church Conference) for their particular leadership position and then elected by the annual congregational meeting.

On Oct 27 First Church held it's Annual Conference. Download a copy of the Annual Charge Conference Report PDF icon ConferenceReport-web.pdf.

For further information, contact Pastor Scott Field


LEADERSHIP TEAM

Develops the means of achieving our congregation’s vision and mission. Oversees operations, activities, budgets, and the ongoing life of the congregation. Answers the question: “How do we get to where we’re headed?”

Click here to read the leadership team meeting minutes. Have a question for the leadership team? Ask it here.

Chairperson: Nick Deka

2017                                        2018                            2019
Marlys Goll                             Dave Noshay               Nick Deka
Suzanne Rosborough            Sue Irvin                      Emily Kunash
Brian Adcock                          Krista Smith                Tom Vedder

 


STAFF-PARISH RELATIONS TEAM
Develops and implements the staffing plan for the congregation.
Answers the question: “What staff do we need for an effective partnership to lead the congregation in fulfilling is mission and vision?”

2017                                        2018                            2019
Greg Alexander                      Dave Covalt                Sue Elliott 
Megan Montanye                   Phyllis Lembke            Kathy Anderson         
Steve Pruss                           Becky Struck      
                       

           


FINANCE COMMITTEE
Oversees and manages the finances of the congregation.
Answers the question: “How do we fund our fulfillment of the mission and vision of the congregation?”

2017                                        2018                            2019
Michelle DellaMaria                Jason Janczak            Paul Troy (A)
​Brad Hawk                             Elizabeth Small            Janet Vollmert (A)
                                               Chuck Coolidge

                   

 


TRUSTEES AND FACILITIES
Manages and develops the facilities of the church, manages risk on our behalf, and holds trusts, bequests, and endowments on behalf of the congregation’s mission and vision.

Chairperson: Don Thennes

2017                                        2018                            2019
Jack Gilmer                            Bruce Wallace             Russ Lembke                   
Scott Goodwin                        Don Thennes              Dave Staley
Mary Pruss                             Carl Moon                

 


Early Childhood Weekday Ministries Board  (adjunct and serving as an expression of the Spiritual Development Ministry Area)

 

2017                            2018                                        2019

Sue Maifield                Lori Adcock

Pat Dunn                     Courtnay Sterzik                    

                                    Amy Blazier               


NOMINATIONS AND LEADERSHIP DEVELOPMENT
Cares for the development, selection, support, and discernment of congregational members and participants in the various leadership roles needed to fulfill the mission and vision of the congregation.

Chairperson: Pastor Scott Field
Vice-chairperson: Ann Covalt

2016                            2017                            2018
Julie Horvath               Emily Kunash              Ann Covalt
Bob Basile                  Jill Hawk                      Bill Daniel

 


WORSHIP MINISTRY AREA

Discerns, develops, and designs  the corporate worship life of the congregation.

Staff Support: Katrina Jackson, Director of Worship
                       
Tyler Hughes, Director, Young Adult Ministry

2016                            2017                            2018
Micaela Cassidy         Larry French                Hannah Davis
Sean McNamara         Logan Fraser              Kathie Garis
(                       )          (                       )           Marland Goll

 


SPIRITUAL DEVELOPMENT MINISTRY AREA
Discerns, develops, and assembles resources to cooperate with the Holy Spirit in growth of the First Church congregation and its participants to be all that God intended for us to be individually and collectively.

Chairperson: Amy MacCrindle

Staff Support: Karen Klaus, Director of Spiritual Development and Family Ministries

2016                            2017                                2018
Jared Nieman              Amy MacCrindle             Sandy Poling
Betty Eldridge             Brian Miller                      Don Rosborough
Stephanie Kaleta        Julie Deka                       Colleen Blankenhorn

 


SPECIAL NEEDS TASK FORCE
A newly-forming team (initiated Sept 2015) to address particular ways in which families with special needs can be served by the congregation and included in mission and vision of First Church.

Recommendations to go to Director of Spiritual Development and Family Ministries as well as Spiritual Development Ministry Area.

            Members:  Mark Kovack, Susan Perkins, Jerry Rankin,

 


EARLY CHILDHOOD WEEKDAY MINISTRIES BOARD 
Oversees the ministry of preschool and childcare as an expression of outreach, Christian nurture, and caring.

Staff Support:
Karen Klaus, Director of Spiritual Development and Family Ministries
Kim Lamz, Director of First Church Preschool

2016                            2017                            2018
Lee Ann Schweizer     Sue Maifield                Lori Adcock
Melissa Wasilk            Pat Dunn                     Courtenay Sterzik                    
(                       )           (                       )           Amy Blazier                

 


CARING MINISTRIES AREA
First Church Cares!
These teams serve in particular areas of care and support.
Overall supervision, development, and support is provided by Associate Pastor Charles Yoon.

Stephen Ministry Leaders:
                        Barbara Bradford
                        Renee Schulz
                        Jean Natoli
                        Allan Van Overbeke

Transportation:            Steve Newton

Fellowship Friends:     Sandy Wallace

GriefShare:                  Colleen Blankenhorn

Funeral Receptions:    Marlys Goll

 


OUTREACH MINISTRIES AREA|
First Church refuses to stay “within the building” of the church! This team focuses our connections with the community and the world around us through local serving efforts, international partnerships, and short-term mission work teams.

Staff Support: Pastor Scott Field

2016                            2017                            2018
Mike Friske                  Diana Friske               Jordan Natoli
Sharon Karch              Pam Lovejoy               Timothy Sterzik                      
Joan Davis                  John Parmley              Betty Horne               

 


AFFINITY AND INCLUSION NETWORK
First Church is home to several groups who find an affinity for their life of faith, worship, service, and witness.

United Methodist Women
    
President:  Marion Neiswander
    Vice President:  Marlys Goll
    Secretary:  Kathie Garis
    Treasurer:  Cindy Ewert
    
Communications:  Karen Gilmer
    Education and Interpretation:  Sandy Wallace
    Membership Nurture Outreach:  Judy Collins
    Nominations:  Pat Dunn
    Program Resources:  Linda Pothof
    Social Action:  Diane Meier
    Spiritual Growth:  Colleen Blankenhorn
    Pastor Charles Yoon

 

Nominations Committee for UMW:

    Class of 2015:  Pat Dunn
    
Class of 2016:  Sharon Karch
    
Class of 2017:  Sue Maifield
    
Class of 2018:  Margie Moon

 

Event coordinators:
    Advent by Candlelight:  Margie Moon and Susan Kovack
    Blood Drives:  Linda Pothof
    Book Club:  Camille King
    Dorcas Circle:  Linda Pothof
    Knitters:  Jan Easty
    Memorials:  Nancy Shelton and Marlys Goll
    Rummage Sales:  Marion Neiswander
    Scrappy Quilters:  Diane Williams
    Stampin' Angels:  Donna Immega

 

Church Historian: Don Rosborough

 

Columbarium Committee: Suzanne Rosborough, Convenor

 


LAY MEMBERS OF ANNUAL CONFERENCE
These church members attend the annual 3-day meeting of United Methodists across northern Illinois each June. They are our “connecting link” to the larger denomination.
    
Heather Kinsley
    
Brad Meador
    
Pat Dunn
    
Jeanni Baker
    
Rick Dunn (Elgin District Representative)